Yukarı Çık

TR | EN

Bize Ulaşın :
0(212) 215 61 61

Özgeçmiş

İstanbul Haydarpaşa Lisesini 1975 yılında tamamlayan Bülent Zülfikar, 1981 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden tıp doktoru olarak mezun oldu. Uzmanlık çalışmasını kişiliğine uygun olduğuna inandığı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında sürdürdü. Tüm başarılarının arkasında olan ve daima saygın yerini koruyan Gül Zülfikaroğlu hanımefendi ile 1984 yılında evlendi ve bir kız çocukları oldu. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olduğu 1986 yılında; hematoloji ve kardiyolojiye olan merakı mecburi hizmet yasasının varlığı nedeniyle akademik hayatını hematoloji alanına doğru yönlendirdi. Bizim-Lösemili Çocuklar Vakfı sağlık kuruluşunda çalışırken, tıbbın her alanında ülkemizin ve dünyanın tanınmış bilim adamlarıyla çalışma olanağı buldu. 1991 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları dalında Doçent oldu. Beraber çalıştığı akademisyenlerin en genci olarak 1 yıl süreyle Çocuk Hematolojisi - Onkolojisi Bilim Dalı servisini yönetti. Aynı yıl Londra'da Hemofili hastalığı üzerinde çalışması onun Hemofili dünyasıyla tanışmasını sağladı. 1992 sonunda çalışma arkadaşları, hemofili hastaları ve hasta yakınlarıyla birlikte halen başkanlığını yaptığı Türkiye Hemofili Derneğini kurdu. 1993 yılında Londra'da

Akdeniz anemisi, Chicago Üniversitesinde “Kemik İliği Nakli” konusunda çalışmalar yaptı. Hazırladığı "Çocukluk Çağı Kronik Myeloid Lösemileri" teziyle 1994 yılında Kan Hastalıkları Uzmanı oldu. Dr.Zülfikar , 1994-1997 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Sağlık Dairesi Başkanlığı yaptı. İstanbul Sağlık Platformu, Özürlüler Müdürlüğü, Hıfzısıhha Müdürlüğü, Sağlık AŞ’nin kuruluşlarını gerçekleştirdi. Gönüllü Kuruluşlarla gıda güvenliği, hava ve su temizliği, haşere mücadelesi, hepatit B aşılama programı, özürlülerin ve kronik hastalığı olanların şehir hayatına katılmaları, mobil sağlık ünitelerinin yaygınlaştırılması ve benzeri pek çok kent ve kent insanının sağlığını yakından ilgilendiren sorununun çözümünü sağladı. Bu yıllarda yaygınlaşan özel TV kanallarının halk sağlığına yönelik programlarına öncülük etti ve 2 yıl süreyle her hafta çocuk sağlığı, çevre ve okul sağlığı üzerinde konuşmacı oldu.

İstanbul Medicare Sağlık Hizmetleri
İstanbul Medicare Sağlık Hizmetleri
İstanbul Medicare Sağlık Hizmetleri
İstanbul Medicare Sağlık Hizmetleri

Temmuz 1997'de Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doçent kadrosu ile İstanbul Üniversitesine döndü. Ülkemizde Hemofili Hastalığının tedavi ve takibiyle ilgili pek çok ilki gerçekleştirdi. 1999 yılında tekrar Chicago Üniversitesi Çocuk Hastanesinde, Çocuk Kan Hastalıkları ve Tümörleri üzerinde çalışmalarda bulundu.

2000 yılında Profesör oldu. 2002 yılından itibaren özel sağlık sektöründe Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları hizmetlerini hızlandırdı. Muayenehanesinde İstanbulluların yanı sıra, diğer şehirlerden, yurt dışından gelen hastalara teşhis ve tedavi olanağı, anne ve babalara çocuklarını fiziksel, sosyal ve ruhsal yönden hayata daha sağlıklı olarak hazırlayabilme hizmeti sunmaktadır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzman konuğu olarak Ağustos 2003-Ekim 2006 tarihleri arasında katıldığı haftalık tv programı izleyici rekorları kırdı. Çocuklara bakışın korku yerine sevgi temelli olarak yeniden yapılanması için yoğun çaba gösterdi. Eylül 2004 tarihinde Yüksek Öğretim Kurulu üyeliğine atandı. Başkanı olduğu Türkiye Hemofili Derneğinin, 2008 yılında İstanbul'da yapılan Dünya Hemofili Kongresinin Kongre Başkanlığını başarıyla yaptı.

Halen İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı Başkanıdır. Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üyesidir.

Sağlık Bakanlığı ve Kızılay başta olmak üzere çeşitli kuruluşlara konsültanlık hizmeti vermiştir. Prof.Dr. Bülent Zülfikar 'ın Çocuk Sağlığı üzerine 9, Kan Hastalıkları üzerine 5, Şehir ve Toplum Sağlığı üzerine 11 olmak üzere toplam 25 kitabı, yurt içinde ve dışında yayınlanmış 130 makalesi ve 411 sunumu bulunmaktadır. Kendisine, sivil toplum kuruluşlarından, yerel yönetimlerden, özel sağlık işletmelerinden ve üniversitelerden toplam 28 ödül verilmiştir.